4 november 2025
De krant “Le Soir” heeft een oproep gedaan aan haar lezers om brieven te schrijven aan politici over de politieke crisis in het Brussels Gewest. Onze directrice, Loredana Marchi, deelt haar bijdrage:
Brussel heeft nog steeds haar Geco-contracten (gesubsidieerde contractuele agenten) nodig!
Een van de problemen in de politieke discussie over de toekomst van Brussel is het risico dat iemand het ACS-GEKO-systeem in twijfel trekt om te “besparen”. In dat geval zou de sociale wereld zeker lijden onder het niet-voortzetten of sterk inkrimpen van dit systeem.
Laten we de geschiedenis van het systeem eens bekijken om goed te begrijpen wat er op het spel staat. Dat brengt ons terug naar de jaren 80, een moeilijke periode voor de arbeidsmarkt, die vaak ongeschoolde mensen moest integreren en daar niet in slaagde. Daarom werd voor deze mensen een TCT-DAC-systeem opgezet, dat leidde tot de ACS (in het Frans) – GEKO (in het Nederlands). Dit systeem zorgde voor de integratie van deze mensen in de arbeidsmarkt door hen te integreren in de sociale en culturele wereld, wat zin gaf aan hun leven en voorkwam dat ze op termijn klanten van het OCMW werden. Dit systeem was dus interessant voor de betrokkenen, maar ontwikkelde zich tegelijkertijd ook als interessant voor het maatschappelijk middenveld en de vzw’s.
Meer dan 40 jaar later is het ACS-GEKO-systeem een steunpilaar geworden van de sociale wereld in Brussel. Als we dit systeem afschaffen, brengen we de sociale cohesie in Brussel in gevaar, aan beide kanten (Franstalig – Nederlandstalig). Laten we niet vergeten dat een stad als Brussel dankzij de sociale cohesie moeilijke momenten zoals na de aanslagen en de radicalisering heeft kunnen doorstaan. Dankzij dit systeem kunnen bepaalde gemeenten een sociale cohesie handhaven die voor zoveel mensen gunstig is.
Momenteel tekent zich een somber toekomstperspectief af op het vlak van sociale zekerheid. In een tijd waarin veel mensen in financiële moeilijkheden komen, is het ACS-GEKO-systeem onmisbaar voor onze samenleving om mensen in crisis beter te begeleiden.
Het is dus ten koste van alles te vermijden om ook maar te denken aan het ACS-GEKO-systeem aan te tasten, wat zou neerkomen op de bijna-sluiting van de sociale voorzieningen in Brussel. Dit is niet het moment om met dit idee te spelen.
Brussel, met al haar sociale en culturele complexiteit, heeft deze ACS-GEKO echt nodig. Ze zijn een noodzaak voor de sociale cohesie in Brussel. De burgermaatschappij heeft ze nodig!