“Omdat het Ribaucourt is, moeten we het er allemaal bij nemen?”


Johan Leman, 21 oktober 2025

Ik  heb begrip voor de verzuchting van een handelaar die zich in een krant laat ontvallen dat men in de omgeving van Ribaucourt blijkbaar alles maar moet erbij nemen. De vraag is of iemand die een sociaal project voorstelt, eigenlijk niet met alle buurtbewoners rekening moet houden, ook met degenen, een minderheid weliswaar, die er een winkel of klein restaurant uitbaten? Men mag niet alleen denken aan het oplossen van een sociaal probleem dat ergens gegroeid is. Voor handelaren is het niet willekeurig wat in hun omgeving als ‘nieuw’ ingeplant wordt, hoe goed bedoeld ook.

Ofwel kan je zo’n zelfstandigen waarborgen dat een nieuw project hun cliënteel absoluut niet zal afschrikken,  zodat hun zaak niet achteruit boert. Ofwel moet je niet verrast zijn dat je je buurt op termijn schade toebrengt, bijvoorbeeld omdat er geen interessante horeca meer overblijft.  Je hebt kwaliteitswinkels, kwaliteitscafés en restaurants nodig in je buurt, en liefst handelszaken die een positief publiek aantrekken. Hoe wil je anders een buurt naar een hoger niveau opkrikken!

Wie een sociaal project opzet, mag niet enkel bezig zijn met zijn doelgroep – met degenen die hulpbehoevend zijn – maar moet ook steeds voor ogen houden dat andere buurtbewoners er niet mogen op achteruit gaan. Je mag daar niet smalend over doen.

Nogmaals, ik ben onvoldoende gekwalificeerd om over de drugsgebruikersruimte bij Ribaucourt te oordelen, maar als een gevolg zou zijn dat zelfstandigen (goed draaiende winkels, cafés) nadien zouden wegtrekken, dan zou dit een verkeerde inplanting geweest zijn. Als het project doorgaat, moet extra bewaakt worden dat andere mensen, die van heel andere zaken leven dan van sociaal werk, er geen schade van ondervinden. Wie gaat zo’n engagement aan en wie laat er zich op afrekenen?

Terug